Jak si uspořádat domácnost?

Nepořádek a hromadění ovlivňuje naše pocity a prožívání. Vědci dokázali, že hromádky neuspořádaných, „nezařazených“ věcí na různých místech v bytě, mohou způsobovat úzkost, zvyšují hladinu kortizolu – stresového hormonu a často podmiňují prokrastinaci při plnění úkolů.

kreslená hospodyňka

Nemusíte hned následovat minimalistický diktát, abyste vypořádali s nahromaděnými věcmi. Zkuste čas od času vytřídit oblečení, poličky v kuchyni nebo i vaši knihovnu. Na konci dne možná zjistíte, že váš domov je lehčí, vzdušnější, klidnější a vy se cítíte lépe. Před tím, než začnete třídit věci na vyhození, zamyslete se, kam s nimi. Vyhodíte je do kontejneru? Co se hodí, zanesete do některé z charitativních organizací? Aby se nestalo, že vám budou tašky a pytle celé dny nebo dokonce týdny stát v chodbě.
ramínka na oblečení

Několik zásad pro správnou organizaci:

 

1. Dostatek úložných prostor je základ

Pokud můžete a jste na začátku zařizování vaší domácnosti, naplánujte si je vždy více než méně. Pokud vám to finance dovolují, zvažte řešení na míru, které může maximálně využít prostor, který máte k dispozici.

2. Volte spíše zavřené úložné prostory

Zejména v kuchyních je dnes trend otevřených polic. Pokud však víte, že se vám je ne vždy podaří držet v požadovaném stavu, skříňky jsou pro vás lepší alternativou.

3. Klubko kabelů je minulostí

Pohled na klubka kabelů zatčených v koutě na klidu člověku nepřidá. Jedna zásuvka na celou místnost nevystačí a v tomhle případě je na čase udělat rekonstrukci elektroinstalace. Poté si můžete pořídit i stylové zásuvky Schneider, které můžete mít barevně sladěné s interiérem.

4. Využívejte různé organizéry i v zásuvkách a skříních

Stohovatelné boxy, háčky na dveře, závěsné systémy ve skříni, organizéry na ponožky … trh je dnes nesmírně bohatý a různé typy organizérů vám pomohou naplno využít kapacitu vašeho nábytku.


Posted in Nezařazené