Bezpečnostní pásy, potřebné omezování

Pokud by se vyhlásila soutěž mezi vynálezy v automobilismu, které zachránily nejvíce lidí, asi by zvítězily bezpečnostní pásy. Pásy prošly svým dlouholetým vývojem. Od použitých materiálů, po jejich umístění. Napevno umístěné pásy vystřídaly ty, se samonavíjecími mechanizmy. V poslední době už z montážních linek automobilek nevyjede auto s pásy s předpínacími patronami a kombinací airbagů.

nárazová zkouška

Bezpečnostní pásy musíte mít vždy správně připnuty. Pás veďte vždy přes rameno, ne v blízkosti krku. Pokud byste je vedli kolem krku, tak v případě nehody by vám hrozilo vážné řezné poranění. U spolujezdce v oblasti kde se nachází krční tepna! Ženy by si neměly podkládat pásy rukou v oblasti prsou, což rády dělají. Náraz, který přijde vždy nečekaně, jim může poranit ruce.
náraz do stromu

Dolní část pásu vedeme pod břichem tak, aby nás v případě nárazu zachytil kolem beder po obou stranách. Ženy v těhotenství dělají chybu, že si pás rukou podkládají tak, aby je netlačil na břicho. Pro tyto ženy je cestování autem ne zcela komfortní, ale v žádném případě by neměly cestovat nepřipoutány.

Bezpečnostní pásy mají největší účinnost do rychlosti 50 km/hod. Samozřejmě rozhoduje, z které strany náraz přijde. Pokud například narazíme čelně, účinnost pásů je kolem 43%. Z boku 39% a ze zadu 47%. Největší prospěšnost mají pásy v případě, že se svým vozem jdeme přes střechu. Tam účinnost pásu je až 77%.

Pásy v moderních autech, jsou jen jedním z komplexu systému aktivní bezpečnosti. Tím hlavním, jsou airbagy. Jejich počet se liší podle toho, jaké auto jsme si koupili. Více než o značku jde o třídu a tím i cenu. Bezpečnost airbagů je podmíněna bezpečnostními pásy. V případě, že nejsme připnutí, nás airbag, byť by byl nejsofistikovanější, může i zabít. Vletíme do něj plnou rychlostí vozu, kdežto on se řítí proti nám. Abychom do airbagu přistáli, co nejmenší rychlostí se postarají výbušné patrony u bezpečnostních pásů. Ty se postarají o okamžité přitažení pásů v době nárazu. Pásy nás nepustí dopředu a sníží rychlost, kterou nás obejme airbag.
srážka aut

Při každé nehodě máme větší šanci na vyváznutí bez zranění, pokud se budeme poctivě připoutávat. Tak na to myslete.

Bezpečnostní pásy, potřebné omezování
4.1 (82.5%)8